...

Lawina

Krzysztof Jankowski

LAWINA (tytuł roboczy)

Opis projektu

Planuję ekranizację opowiadania Fiodora Dostojewskiego „Wieczny mąż”. Jest to jednak adaptacja daleko idąca, ponieważ scenariusz wykracza daleko poza to co znajduje się w samym opowiadaniu. Akcja opowiadania przeniesiona jest do współczesności, całość będzie się działa zimą w Polskich Tatrach.

„Wieczny mąż” to klasyczny Dostojewski, a jednocześnie mniej znane opowiadanie mistrza. Wiarołomstwo, żądza zemsty, psychologiczny masochizm – oto, co dręczy jego bohaterów. Dostojewski ukazuje ich w całym wewnętrznym skomplikowaniu, jako jednostki głęboko nieszczęśliwe, napiętnowane poczuciem klęski i winy. Każdy zna takiego „wiecznego męża”: mężczyznę, który zdaje się być wyłącznie dodatkiem do swojej żony. Pokornie przyjmuje każdy jej rozkaz, jednocześnie udając głowę rodziny. Co się jednak stanie, jeśli taki delikwent zostanie nagle pozbawiony wpływu małżonki? Czy jego starannie budowane życie nie zawali się nagle, a on sam podda się pokusie upadku na samo dno? Co jeśli targany złością i miłością do córki zapragnie srogiej zemsty?

Projekt pod roboczym tytułem „Lawina” będzie dotyczył rozgrywki między zdradzonym mężem zmarłej tragicznie żony, a jej byłym kochankiem i biologicznym ojcem córki tego pierwszego. Rozgrywka między głównymi bohaterami Olkiem i Pawłem będzie się toczyć w trakcie zimowej wspinaczki na Kościelec. Kiedyś nie udało im się wejść tam w trójkę z Natalią. Do treści samego opowiadania dodane zostaną retrospekcje z przeszłości ukazujące tło romansu między Olkiem a Natalią oraz ich wspólną wyprawę w góry sprzed 7 lat. W ten sposób lepiej poznamy postać niewiernej żony, jak również jej powody. Myślę, że warto sięgać po klasykę, jednak trzeba ją twórczo adaptować do współczesności, nawiązując z nią swoisty dialog z pozycji współczesności. I wraz z Dostojewskim odkrywać nasze mniej lub bardziej skrywane emocje: słabość, lęk, miłość, zdradę i zemstę. Temat małżeńskiej zdrady i zaprzeczenia ojcostwa powinien wywołać duże zainteresowanie widowni. Warto również wspomnieć, iż planuję zaskakujące zakończenie wykraczające daleko poza oryginał.

Mimo, iż tragicznie zmarła, to jednak żona powraca w filmie w kilku retrospekcjach. W obecnej wersji scenariusza jest obecna w trzech wejściach: kiedy Paweł przedstawia ją Olkowi, swojemu najlepszemu koledze z pracy. Później w Sali górskiego schroniska, gdy Natalia stawia im wróżby karciane, a następnie tańczy ze swoim kochankiem. Trzecia scena to kłótnia małżonków, w której oznajmia mu, iż odchodzi do innego mężczyzny, a ich córka nie jest jego biologicznym dzieckiem. Poszukuję aktorki, która będzie pasowała mi do tych, jak myślę, ciekawych aktorsko i wymagających zaangażowania emocjonalnego scen. Głównym atutem tego jak najbardziej aktorskiego filmu powinna być wiarygodność postaci. Zamierzam dobrać jak najlepiej pasujących do całości historii aktorów. Wypada również zaznaczyć, iż zdjęcia we wnętrzach będą w Warszawie, dlatego wybrana przeze mnie aktorka nie będzie musiała marznąć z resztą ekipy zimą w górach. 😉

Środki na film będziemy pozyskiwać latem i jesienią. Z założenia będzie to niezależna, niskobudżetowa kameralna produkcja, a dla aktorów przewiduję – oprócz uzgodnionego wynagrodzenia – umowę gwarantującą im udział w przychodach z filmu do wysokości ustalonego w ramach negocjacji aportu.

Zobacz prezentację filmu Lawina

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Optimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.